Psikodinamik Yönelimli Oyun Terapisi

Oyun Terapisi

Psikodinamik Yönelimli Oyun Terapisi

Çocuklar duygularını yetişkinler gibi anlamlandıramadıkları gibi duyguları hakkında da yetişkinler gibi konuşamazlar. Bu nedenle yetişkinlerle yapılan terapötik çalışmalar çocuklarla uygulanamaz. Oyun terapisi çocukların ihtiyaç ve problemlerini ifade etmelerine yönelik oyuncaklar sunarak onlara kendilerini ifade edecekleri bir ortam sunmayı amaçlar. Çocuk yaratacağı oyuna uygun duygusal sorunlarını yansıtan oyuncakları seçer ve yaşadığı olayları yeniden yaratarak bu tecrübelerini değiştirme fırsatını bulur.

Bu bağlamda oyun, çocuğun yaşadığı içsel çatışmaların, kaygi ve korkularin, fantezilerin sahne aldığı ve çözümlendiği bir ortamdır. Bu süreçte terapist çocuğa eşlik eder, onun içsel deneyimini dillendirir ve çözüm üretmesine yardımcı olur.

Oyun terapisinde ailenin katkısı en önemli unsurdur. Aile ve oyun terapisti arasındaki görüşme düzenli olarak devam eder ve terapist ailenin günlük yaşamda çocuğunu nasıl destekleyebileceğine ilişkin önerilerde bulunu. Oyun terapisi travma, yoğun kaygı ve endişe, dikkat eksikliği, dürtüsellik, sosyal içe kapanıklık, kendine güven gibi pek çok konuda psikolojik destek sağlamada oldukça etkili bir yöntemdir.

Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi

Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi duygu, düşünce ve davranışlar arasındaki ilişkileri temel alır. Çocuğun hayatını olumsuz etkileyen duygu ve düşünceler belirlenir ve terapi sürecinde bu düşüncelerin sağlıklı düşüncelere dönüştürülmesi hedeflenir. Düşüncedeki bu değişimle birlikte uygun olmayan davranışların da değişmesi beklenir. Bu terapi yöntemi soyutlaştırma ve dil becerisi gelişmiş ilkokul çağı çocuklarına ve ergenlere uygulanabilir.

Terapide çocukla işbirliği sağlanması kadar ailenin de işbirliği önemlidir. Bazı durumlarda okul gibi kurumlar da sürece dahil edilir. Daha küçük çocuklarda ise aile ile yapılan bir çalışma üzerinden çocuğa yardım etmek amaçlanır.

Bilişsel Davranışçı Terapi en çok, ağır olmayan depresyon, fobiler, yeme bozuklukları, sosyal beceri eksikliği, öfke kontrolü ve dürtüsellik gibi alanlarda kullanılır.

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım